DYPLOM 2020 NAUKA ZDALNA NAUKA ZDALNA Wystawa – Nowy Tomyśl Szkolna galeria zdjęć Najnowsze wyposażenie:) Nowa pracownia foto! "Nowiutka" sala gimnastyczna NOWE WYPOSAŻENIE ERASMUS+ NOWE WYPOSAŻENIE Komputery iMac ! DRUKARKA 3D "NOWA" SZKOŁA! Willa "Marjanówka"

współpraca młodzieży

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
W Liceum Plastycznym w Nałęczowie od roku 2013 odbywa się wymiana szkolna z nową zaprzyjaźnioną szkołą średnią w Heppenheim k. Heidelbergu. Grupa młodzieży LP wyjeżdża do zachodnich Niemiec na tygodniowy pobyt obejmujący bardzo ciekawe zajęcia edukacyjne, kulturoznawcze i obyczajowe. Są one wspaniałą inspiracją dla młodzieży na dalsze lata życia osobistego oraz artystyczno-zawodowego, są elementem poznawania kultury Europy. Nowością i jednocześnie dużą szansą dla młodzieży naszej szkoły jest wymiana artystyczna z jedną ze szkół średnich niedaleko Bremy na północy Niemiec, specjalizującą się w projektowaniu, oraz współpraca z Ośrodkiem Artystycznym Bredbeck. Jesienią 2015 rusza pierwsza edycja wymiany artystycznej, która koncentrować się będzie na projektach ściśle artystycznych pod kierunkiem zaangażowanych edukatorów sztuki. Wymiany polsko-niemieckie są w dużej mierze refundowane i stanowią wielką atrakcję dla gimnazjalistów, którzy rozpoczną naukę w Liceum Plastycznym w Nałęczowie.

 

"Na orbicie"

W dniach 19-26 listopada 2017 r. młodzież naszej szkoły wraz z opiekunami wyjechała na polsko-niemiecką wymianę szkolną do Duesseldorfu. Poznaliśmy tam naszych sympatycznych partnerów oraz ich szkołę - Max-Weber-Berufskolleg. Wspólnie spędzany czas został starannie zaplanowany, z uwzględnieniem zainteresowań artystycznych polskiej młodzieży. Mieliśmy możliwość uczestniczenia w warsztatach malarskich oraz snycerskich. Zmierzyliśmy się na przykład z wyzwaniem jakim jest namalowanie kopii obrazu wielkoformatowego Sandro Botticellego pt. „Lamentacja ze świętymi”. Natomiast w drewnie rzeźbiliśmy człowieka w symbiozie z drzewem. Po zajęciach artystycznych nasi partnerzy oprowadzali nas po swoim mieście, pokazali w nim ciekawe miejsca oraz klimatyczne jarmarki bożonarodzeniowe, z których słyną kraje niemieckojęzyczne. Niespodzianką była wizyta w Instytucie Polskim, w którym trafiliśmy na bardzo ciakawą wystawę polskiej fotografii lat powojennych. Odwiedziliśmy trzy duże galerie sztuki ( Galerię K20 - ze sztuką XX wieku, Galerię K21 - ze sztuką XXI wieku w Duesseldorfie oraz Ludwig Museum w Kolonii), w których mogliśmy podziwiać malarstwo znane nam już z lekcji historii sztuki, lub o którym będziemy się niebawem uczyć. Bardzo ciekawym eksperymentem był nasz udział w szkolnym Targu Europejskim, na którym sprzedawaliśmy rękodzieło przywiezione z Polski. Tu sztuka spotkała się z ekonomią, na dodatek w języku niemieckim lub angielskim. Mamy nadzieję, że zebrane doświadczenia marketingowe zaowocują kiedyś w życiu zawodowym obecnych uczniów. Mocnych wrażeń dostarczył nam projekt „Na orbicie”, podczas którego młodzież w jednoczęściowych kombinezonach i specjalnych butach spacerowała w sieci pod szklaną  kopułą pięciopiętrowego budynku galerii sztuki XXI wieku, inspirowaną pajęczynami znad południowego Pacyfiku.

Cały szereg niecodziennych oraz inspirujących wrażeń podczas naszego tygodniowego wyjazdu sprawił, że żyliśmy w innym, ciekawym wymiarze. Następny projekt w Niemczech za dwa lata. Polecamy!!!

                                                                                                         Organizator i kierownik wycieczki - Izabela Daniel-Lenart

 

 

Na wymianie szkolnej w Duesseldorfie bardzo mi się podobało, była to wspaniała okazja do  sprawdzenia swoich umiejętności językowych. Odwiedzając  bardzo dobre galerie sztuki, z pewnością poszerzyliśmy nasze horyzonty dotyczące sztuki XX i XXI wieku. Mogliśmy przez chwilę wczuć się w życie Niemców, co było bardzo ciekawym doświadczeniem. Ale bez wątpienia najlepszym punktem naszego wyjazdu były cudowne jarmarki bożonarodzeniowe!

                                                                       Oliwia Koronka, kl. III A, dnia 29 listopada 2018 r.

Bardzo podobała mi się polsko-niemiecka wymiana młodzieży w Duesseldorfie. Poznałam inną kulturę, kraj, ludzi, zwyczaje. Zyskałam nowych znajomych. Polecam takie przygody, z chęcią powtórzyłabym ten wyjazd.

                                                                                  Żaklina Raniuszek kl. III A, dnia 30 listopada 2018 r.

Wyjazd na wymianę szkolną do Niemiec był moim wielkim życzeniem. I udało się. Jestem bardzo zadowolona z tego wyjazdu. Dwadzieścia trzy godziny w autokarze były męczące, ale warto było zadać sobie trud. Poznałam wspaniałych ludzi. Na początku trudna była komunikacja z nimi, ale po krótkim czasie bariera językowa została przełamana. Wspólnie zwiedzaliśmy miasta, odwiedzaliśmy muzea  i galerie. Dziwiło mnie, jak oni postrzegają sztukę. Zadawali nam wiele pytań, z zainteresowaniem wsłuchiwali się w opowieści  o malarstwie i architekturze. Po tygodniu wspólnego pobytu trudno było się pożegnać . Poznaliśmy nowych przyjaciół, z którymi mamy kontakt do dziś. Jestem też bardzo zadowolona z naszych profesorek.  Zawsze udzielały nam rad i w ogóle były  zabawne i miłe. Cieszę się. Czekam na rewizytę naszych partnerów. Na wymianie spędziłam jedne z najlepszych dni w moim życiu!

                                                                                  Anna Skuba, kl. III A, dnia 29 listopada 2017 r.