DYPLOM 2020 NAUKA ZDALNA NAUKA ZDALNA Wystawa – Nowy Tomyśl Szkolna galeria zdjęć Najnowsze wyposażenie:) Nowa pracownia foto! "Nowiutka" sala gimnastyczna NOWE WYPOSAŻENIE ERASMUS+ NOWE WYPOSAŻENIE Komputery iMac ! DRUKARKA 3D "NOWA" SZKOŁA! Willa "Marjanówka"

Galerie Europy

Włochy

październik 2019 r.

 

W ramach kreatywnej edukacji artystycznej w dniach 2-7 października 2019 r. młodzież naszej szkoły pod opieką nauczycieli wzięła udział w niezwykłej lekcji historii sztuki. Odwiedziliśmy znakomite galerie sztuki w Wenecji oraz we Florencji, gdzie na żywo podziwialiśmy wspaniałe dzieła między innymi takich mistrzów jak Michał Anioł, Leonardo da Vinci, Rafael, Rubens, Dürer, Boticelli, Tycjan, Caravaggio, Donatello, Bernini. W galerii Akademii Sztuk Pięknych oraz w Peggy Guggenheim Collection w Wenecji, a następnie w jednej z najważniejszych na świecie Galerii Uffizi, również w pałacu Bargello i w Galeria Accademia we Florencji odbyły się lekcje muzealne z historykami sztuki. Dotychczas podobne projekty udało nam się zrealizować w Paryżu w 2016 roku oraz w Wiedniu w 2017 roku. Nasza szkoła uczy historii sztuki na najwyższym poziomie. Izabela Daniel-Lenart

 

 

...............................................................................................................

 

Wiedeń

wrzesień 2017 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniach 26-29/30 września 2017 r. młodzież Liceum Plastycznego w Nałęczowie wyjechała na Lekcję Historii Sztuki do Wiednia. Trasa do Wiednia wiodła przez urocze miasto w Czechach Ołomuniec, w którym zobaczyliśmy Stare Miasto z Kolumną Trójcy Przenajświętrzej  wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, ratusz, gotycką katedrę św. Wacława, Kaplicę św. Jana Sarkandra oraz barokowe fontanny ozdobione rzeźbami przedstawiającymi motywy z mitologii antycznej.

Drugi dzień spędziliśmy w Wiedniu zwiedzając wnętrza Pałacu Schoenbrunn – letniej rezydencji cesarskiej zbudowanej w XVIII w. Następnie w budynku Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego zbudowanym w 1870 r. przez Theofila Hansena obejrzeliśmy Wielką Salę, zwaną też Złotą Salą, znaną z Koncertów Noworocznych Filharmoników Wiedeńskich. W galerii Górny Belweder obejrzeliśmy słynne obrazy Gustawa Klimta „Judyta” i „Pocałunek”, obrazy dzieła Schielego, Kokoschki, wybitne obrazy francuskich impresjonistów oraz płótna wiedeńskiego biedermeieru.

Trzeciego dnia zwiedzaliśmy miasto, z autokaru i pieszo. Widzieliśmy Domy Friedricha Hundertwassera, Ratusz, Parlament, Operę, Plac i Katedrę św. Szczepana, Hofburg. Odwiedziliśmy dwie wspaniałe galerie: Albertina ze wspaniałymi dziełami impresjonistów oraz ekspresjonistów oraz z obszerną kolekcją rysunków Breugla  i  Muzeum Leopoldów z dziełami  Klimta i największą na świecie kolekcją dzieł Schielego. Wczesnym wieczorem poszliśmy zobaczyć bryłę wspaniałego Kościoła św. Karola Boromeusza – jedną z najsłynniejszych budowli barokowych Europy, wzniesioną na cześć św. Karola Boromeusza, arcybiskupa Mediolanu. Ostatnim punktem dnia był budynek Secesji, będący symbolem secesji, który został wzniesiony z inicjatywy grupy młodych wiedeńskich artystów, m.in. Gustawa Klimta, J. Hoffmanna, K. Mosera i J.M.Olbricha.

Czwartego dnia delektowaliśmy się sztuką najwyższych lotów w jednej z najwspanialszych galerii w Europie, w Muzeum Historii Sztuki z największą na świecie kolekcją obrazów Breugla i licznymi dziełami mistrzów europejskich, takich jak „Madonna w zieleni” Rafaela, „Pracownia artysty” Vermeera, portrety infantek Velazqueza, dzieła Rubensa, Rembrandta, Düerera, Tycjana i Tintoretta. Resztki sił spożytkowaliśmy w MAC - Muzeum Sztuki Stosowanej Designu i Sztuki Współczesnej.

Pełni wspaniałych wrażeń, wiedzy oraz inspiracji wróciliśmy szczęśliwie w godzinach nocnych do Nałęczowa. Izabela Daniel-Lenart.